Kovo mėnesį didesnis dėmesys skirtas patyčių prevencijai

  • Paskelbė : Lina Kazakaitienė
  • Paskelbta: 2025-04-04
  • Kategorija: Sveika mokykla

Patyčių reiškinys yra būdingas visoms amžiaus grupėms. Paauglių patyčios skaudžiai veikia paauglio asmenybės augimą (pvz., krenta paauglio savivertė) ir socializaciją (pvz., sunkiau užmezgami nauji santykiai), gali sutrikti mokinių fiziologija (pvz., organų veikla, nervinė reguliacija), psichologija (pvz., paauglys tampa jautrus, praranda savikontrolę), mąstymas (pvz., paauglys jaučiasi bejėgis) ir elgesys (pvz., pamokų nelankymas, sutrinka paauglio dėmesingumas). Tyrimai rodo, kad mokinių patyčių patyrimas yra susijęs su jų dažnesniais ir labiau išreikštais savižudiškais polinkiais, dažniau įvardijama bloga pablogėjusi subjektyviai vertinama sveikata. Tyčiojimasis iš kitų susijęs su dažnesniu rūkymu, alkoholinių gėrimų ir nelegalių narkotinių medžiagų vartojimu, vaikai pasižymi žemesniu savęs vertinimu, neigiamų požiūriu į pasaulį, emociniu nestabilumu. Jie gali tapti uždari, apatiški, demonstruoti agresyvų elgesį. Kovo mėnesį Krekenavos M. Antanaičio gimnazijos mokiniai dalyvavo įvairiose veikose, skirtose patyčių prevencijai ir kitokio žeminančio elgesio stabdymui.

 Kovo 18 dieną,  8b klasės komanda (Melita Sadzevičiūtė, Marharyta Ahafonova, Rėja Petkaitė ir Vilinta Aleliūnaitė) dalyvavo interaktyvioje viktorinoje „Praleidžiu progą pasityčioti 2025!“. Atliekant užduotis mokinės stiprino teigiamas nuostatas į socialiai priimtiną, pagarbų tarpusavio bendravimą, lavino gebėjimą atpažinti patyčių, netinkamo elgesio kito asmens atžvilgiu formas, analizavo atsakingo ir neatsakingo elgesio pasekmes, kūrė saugią ir pagarbą skatinančią aplinką, mažinančią patyčių atvejų. Komandos narės džiaugėsi pasiektu rezultatu. Iš 138 Lietuvos ugdymo įstaigų užėmė gana aukštą (17) vietą. Dalyviams įteikti organizatorių padėkos raštai. 8 -10 klasių mokiniai dalyvavo iniciatyvoje „Mano sėkmės istorija“, skirtos sąmoningumo didinimo mėnesiui BE PATYČIŲ - 2025. Savo sėkmės istorijomis, kurios padėjo išspręsti patyčių ar kitokio skaudinimo problemą mokiniai dalinosi interaktyvioje Padlet lentoje. Šias veiklas inicijavo  Kauno "Vyturio" gimnazija ir Kauno švietimo inovacijų centras, o kadangi esame neabejingi šiai opiai problemai, prie jų prisijungėme ir mes. Gimnazijos psichologė Reda su 5-6 klasių mokiniais kalbėjosi tema „Ką daryti, jei susidūrei su patyčiomis?”. Veiklos metu diskutuota apie patyčių pasekmes, psichologinę savijautą. Mokiniai vaidino realias, mokykloje pasitaikančias situacijas, aptarė pagalbos būdus patiriant įvairių formų patyčias.

Tokie renginiai skatina empatiją, pagarbą bei bendruomeniškumą, ugdo supratingus ir draugiškus visuomenės narius. Tad šis mėnuo mums visiems dar kartą priminė, kad visuomenėje patyčių reiškinys yra vis dar aktualus ir opus klausimas, kurį turime spręsti visi kartu bendromis jėgomis. Tikimės, jog dalyvavimas edukacijoje, konkurse, iniciatyvoje, aktyvioje veikloje įgytos žinios prisidės prie patyčių problemos sprendimo.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Aušra Džiugelytė

 

Nepamirškite padėkoti autoriui
Ankstesnės naujienos
  • Elektroninis dienynas
  • Tėvams
  • Mokiniams
  • Mokytojams
Naujienų archyvas